خودکشی و افسردگی در نوجوانان

 

!!!

میزان شیوع افسردگی و خود کشی در دوران بلوغ به شدت افزایش می یابد.بعضی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که تقریبا یک سوم نوجوانان دچار حالت افسردگی می شوند و یک سوم این افراد در طول این دوران بر اساس معیار های تشخیصی دچار اختلال افسردگی هستند.افکار خودکشی در میان نوجوانان افسرده در مقایسه با جوانان معمول تر است.خودکشی سومین دلیل مرگ در بین نوجوانان بین 15 تا 20 سال است و میزان خودکشی در میان نوجوانان در مقایسه با کل جمعیت بسیار بیشتر است.نکته قابل توجه این است که اقدام به خودکشی (در اثر افسردگی) در بین نوجوانان عمدتا از قبل برنامه ریزی می شود و به دلیل واکنش های فرد بر اثر احساس درماندگی نیست.

بعضی از محققان معتقدند که نوجوانان مستعد افسردگی اند و علت آن تغییرات رشدی است که در این دوران در زندگی آنان روی می دهد.عوامل هورمونی هم ممکن است نقشی در این میان داشته باشند.هرچند اعتقاد بر این است که تاثیر هورمون ها در خلق و خو در مقایسه با تاثیرات محیطی بسیار کم است.

تغییرات فیزیکی که با بلوغ همراه است سبب می شود بعضی از نوجوانان به خصوص دختران در مورد ظاهرشان احساس خوبی نداشته باشند. توانایی تفکر انتزاعی (پس از بلوغ) سبب می شود که نوجوانان به نحوی در مورد خودشان فکر کنند که قبلا میسر نبوده است و به همین دلیل بیشتر به فکر فرو رفته و خود را تحقیر می کنند.اختلاف خانوادگی که یکی از عوامل مهم افسردگی است در دوران نوجوانی بسیار معمول تر است.افزایش فشار های اجتماعی برای استقلال، نوجوانان را برای پذیرش نقش هایی تحت فشار می گذارد که آمادگی آن را ندارند و در عین حال آنان را از والدین و سایر بزرگسالان حامی جدا می کند.

در میان بزرگسالان مشخص شده است که افسردگی در میان زنان در مقایسه با مردان معمول تر است.این تفاوت جنسیتی از نوجوانی بروز می کند.جالب است بدانید قبل از 14 سالگی (شروع دوران نوجوانی) افسردگی در میان پسران در مقایسه با دختران معمول تر است ولی در دوران نوجوانی این نسبت جنسیتی بین دختر و پسر تغییر می کند.اوایل نوجوانی برای دختران در مقایسه با پسران تنش بیشتری به همراه دارد.دختران زودتر رشد را آغاز می کنند و از این رو در مقایسه با پسران تغییرات بیشتری را تجربه می کنند.

دختران و پسران روش های متفاوتی برای سازگاری با تنش دارند.دختران در مقابل تنش احساساتشان را درونی می کنند ولی پسر ها توجه خود را به چیزهای دیگری معطوف می کنند و احساسات خود را بیرون می ریزند.نکته جالب این است که دختر ها درمقایسه با پسرها وقتی شرایط مشابهی را تجربه می کنند بیشتر دچار افسردگی می شوند. الکساندر کاپلان (روان شناس معروف) در این مورد می گوید:فشار های اجتماعی شدید بر زنان برای سرکوب خشم و همچنین احساس ترس از آسیب دیدن روابط، آسیب پذیری این قشر را در برابر افسردگی افزایش می دهد.دختران وقتی ناچار می شوند برای حفظ روابطی که اهمیت زیادی برایشان دارد، سکوت کنند، تحت فشار زیادی قرار می گیرند. دختران از ابراز خشم بازداشته می شوند و احتمالا هیچ راهی جز سرکوب این گونه احساسات ندارند و در بعضی از موارد این خشم را به خود باز می گردانند.

افسردگی و اقدام به خودکشی در میان دختران معمول تر است ولی پسران بیشتر احتمال دارد که بر اثر اقدام به خودکشی بمیرند.شاید به این دلیل که از روش های مرگ آور تری استفاده می کنند. هرچند که ظاهرا مردان در مقایسه با زنان از امتیازات بیشتری بر خوردارند، ولی پسران در مقایسه با دختران بیشتر خود را به دست مرگ می سپارند.این نکته را هم باید گفت که فشار های مربوط به جنسیت (در آسیب شناسی افسردگی و خود کشی) بر پسران نیز مانند دختران تاثیر گذار است. برای مثال در فرهنگ غربی از نوجوانان 18 ساله پسر انتظار می رود که خانه را ترک کنند و آماده پذیرش نقش مرد در جامعه شوند.اما فشار های غیر قابل تحمل روانی که در اثر این انتظار به نوجوانان تحمیل می شود او را وادار به اقدامات پنهان می کند.(اقدام به خود کشی و یا تعارض)

مرد جوانی که هنوز آمادگی یا تمایل لازم برای پذیرفتن نقش تعیین شده به عنوان یک مرد را ندارد ممکن است خود را بی کفایت و نا متناسب ارزیابی کند.برای چنین فردی خودکشی می تواند تنها راه فرار از این وضعیت ظاهرا مایوس کننده باشد.

مشکلات مربوط به انتظارات جنسیتی جامعه از نوجوانان یکی از دلایل بارز میزان بالای خود کشی در میان نوجوانان است.

همشهری

۴۱۶۵

Advertisements

Leave a comment

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s